Jaký je rozdíl mezi profesemi: psycholog, psychiatr a psychoterapeut?
Psycholog
Psycholog je člověk, který vystudoval obor psychologie na Filozofické, případně Pedagogické fakultě (či jiné, kde je možné obor psychologie studovat). V rámci studia se mohl specializovat na jedno ze zaměření – klinická psychologie, psychologie práce a organizace, pedagogická psychologie atd. Podle toho, čemu se po studiu věnuje - kde pracuje, tak se odborně profiluje a specializuje. Pro oblast zdravotnictví se psycholog specializuje v zaměření klinickém.
Klinický psycholog musí po studiu absolvovat předatestační přípravu, která dříve trvala 2,5 roku, v posledních letech trvá 5 let. Klinickým psychologem se tedy nestává hned po absolvování fakulty. Tato příprava znamená, že musí pracovat ve zdravotnictví, mít stáže v jeho různých formách, navštěvovat vzdělávací kurzy, semináře (tzv. předatestační průpravu) a postupně vykonat různá diagnostická vyšetření, terapie, rozhovory apod. Teprve po absolvování celé praxe, kurzů, seminářů, výkonů a napsání závěrečné kazuistické práce, se může hlásit k atestaci (zkoušce ze speciální průpravy) z klinické psychologie. Pokud jí úspěšně absolvuje, stává se klinickým psychologem, neboli psychologem, který může pracovat ve zdravotnictví. Pokud chce vykonávat psychoterapii ve zdravotnictví, tak musí absolvovat ještě funkční specializaci v psychoterapii. Po absolvování může žádat o udělení Registrace, neboli Osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu. Tuto Registraci musí vždy po 6 letech prodlužovat dokládáním vykonávané praxe a kontinuálního vzdělávání ve zdravotnictví.
Psycholog dělá ve své práci psychologickou diagnostiku (klinické a testové vyšetření), psychologické poradenství, krizovou intervenci a psychoterapii (pokud je v ní vycvičen).